Collagen Formula
Koty to mistrzowie akrobacji! Z pewnością udało Ci się zaobserwować repertuar skoków, a także umiejętności wspinaczkowe? Warto zadbać, aby Twój kociak cieszył się nieskrępowanym ruchem jak najdłużej. Niestety, jego stawy mogą być narażone na uszkodzenia, na skutek nieprawidłowej diety. Zdolności regeneracyjne tkanek stawowych osłabiają się także z wiekiem, dlatego problemy ze stawami zwykle dotykają kotów starszych, albo tych z nadwagą. Jak przeciwdziałać zwyrodnieniom stawów u kota?
Collagen Formula
Aktywne filtry
Prawidłowe żywienie kota może pomóc w profilaktyce chorób stawów. Warto uważnie się przyjrzeć karmie, którą kupujemy dla naszego zwierzaka i upewnić się, że zawiera ona wszystkie niezbędne składniki. Są to aminokwasy, różnorakie witaminy (szczególnie witamina A i witamina C), ale także glukoza, kwasy tłuszczowe Omega 3 i mikroelementy: selen, cynk, magnez, czy miedź. Jeżeli Twój kot ma zdiagnozowaną chorobę stawów, Twój weterynarz z pewnością zaproponuje Ci leczniczą karmę specjalistyczną.
Przeciętny kot spędza czas na aktywności przeplatanej snem i nie trzeba go specjalnie zachęcać do sportowych zabaw. Jeśli jednak Twój futrzak jest typem leniucha, albo przybiera zbyt mocno na wadze, warto zwiększyć poziom jego dziennych aktywności. Najprostsze zabawki, takie jak kulki papieru, sznurki, czy piórka mogą być znakomitymi towarzyszami zabawy. Pozwól sobie na kreatywność i zobacz, jakie zabawy wychodzą Wam razem najlepiej.
Koty, podobnie jak ludzie, potrzebują suplementacji glukozaminy, ponieważ jest to składnik niedostępny w pożywieniu. Najlepiej przyswajalna jest glukozamina w formie siarczanu. Idealnie kiedy występuje w towarzystwie witaminy C, która zwiększa jej wchłanialność. Świetny na stawy jest także kolagen, czy kwas hialuronowy. Te składniki przyczyniają się do zwiększenia mobilności w stawie, oraz prawidłowej produkcji płynów stawowych. Dobrze „naoliwione” stawy nie powodują bólu, ani mikrouszkodzeń, które mogłyby prowadzić do stanów zwyrodnieniowych.
Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Jeżeli dotychczas aktywne zwierzę unika zabawy, czy rezygnuje ze skakania na kanapę, czy krzesło, może być to objaw choroby zwyrodnieniowej. Również nadwrażliwość na głaskanie, czy też uciekanie od okazji do zabawy to symptomy bólu, który może być spowodowany przez chore stawy. W diagnostyce skuteczne jest badanie RTG, dzięki któremu weterynarz jest w stanie określić miejsce stanu zapalnego i stopień uszkodzenia stawu. Na tej podstawie rozpoczyna się odpowiednią kurację, która zwykle oparta jest na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w skutecznej i bezpiecznej dawce.