Jest to jeden z najczęstszych problemów, z jakim właściciele kotów zwracają się do lekarza weterynarii. FLUTD jest także często nazywany syndromem urologicznym kotów (SUK).

Jakie objawy sugerują FLUTD, czyli syndrom urologiczny kotów?

Zapalenie dolnych dróg moczowych związane jest najczęściej z częstym, bolesnym, nierzadko podbarwionym krwią oddawaniem moczu.

Kot wokalizuje podczas mikicji, wchodzi i wychodzi z kuwety nie oddając moczu. Takie objawy powinny skłonić Was jako właścicieli do niezwłocznej wizyty u lekarza weterynarii, gdyż całkowite zatrzymanie oddawania moczu jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w nerkach oraz śmierci zwierzęcia.

Kot lezący na kanapie

Jakie są wczesne symptomy problemów z ukladem moczowym u kotów?

Jednym z pierwszych objawów, które jako właściciel możesz zauważyć, to intensywne wylizywanie się w okolicy pachwin oraz brzucha. Często możesz zaobserwować krótszy włos w tym miejscu lub zupełny jego brak. Koty w ten sposób próbują sobie ulżyć, ponieważ odczuwają dyskomfort w okolicy pęcherza.

Kolejną istotną zmianą w zachowaniu jest oddawanie moczu poza kuwetą, w bardzo różnych miejscach. Ponieważ takie zachowanie może mieć również podłoże behawioralne lub sugerujące inne choroby, nie do końca jest wyznacznikiem samego stanu zapalnego w pęcherzu moczowym. Tu bardzo ważne jest badanie moczu oraz dodatkowo badanie USG.

Koty które odczuwają dyskomfort podczas oddawania moczu mogą również zmienić swoje zachowanie w stosunku do właścicieli. Najczęściej jest to niechęć do głaskania i podnoszenia zwierzęcia.

Kot leżący na dywanie

Dlaczego dochodzi do zapalenia dolnych dróg moczowych u kotów?

Czynników predysponujących do zapalenia jest kilka:

  • najważniejszym wydaje się być stres, oraz środowisko w którym żyje kot;
  • otyłość;
  • nieodpowiednia dieta, która wpływa na skład moczu i jego pH;
  • zbyt mała ilość spożywanej wody, co skutkuje zagęszczeniem moczu i tworzeniem się osadu w pęcherzu moczowym.

Brązowo-biały kot pijący z miski

Jak zapobiegać FLUT?

Choroba dolnych dróg moczowych ma charakter nawrotowy, dlatego tak ważne jest, aby znaleźć bezpośrednią przyczynę choroby u Twojego kota. Dzięki temu będziesz w stanie wprowadzić zmiany zarówno w jego diecie jak i środowisku, aby uniknąć nawrotów problemu.

Po pierwszym zdiagnozowaniu problemu z dolnymi drogami moczowymi należy restrykcyjnie przestrzegać kilku zasad, aby zapobiec ewentualnym nawrotom.

Ponieważ jednym z głównych czynników powodujących FLUTD jest stres, należy dokładnie przeanalizować środowisko, w którym na co dzień żyje Twój kot. Każda mała zmiana, z punktu widzenia człowieka nieistotna, może wywołać u kota duży stres. Wizyta dużej ilości gości, zmiana żwirku w kuwecie na inny rodzaj, nowe zwierzę w domu, czy remont u sąsiadów to czynniki wysoce stresogenne. Koty są bardzo wrażliwymi zwierzętami, dlatego modyfikacja środowiska, w którym żyją jest bardzo istotna, aby nie doszło do nawracających problemów z pęcherzem moczowym.

Tu warto wspomóc zwierzę suplementami, które pomogą zredukować stres i zaadoptować się do nowej sytuacji, jeżeli nie da się jej wyeliminować.

Doskonale sprawdza się suplement Relax Formula, zawierający starannie dobrany skład ziół, witamin i aminkwasów, które wpływają na zwierzę relaksacyjnie.

Poznaj suplement

Aby nie dochodziło do nawrotów, ważne jest także utrzymanie odpowiedniego pH moczu oraz zapewnienie odpowiedniego poboru płynów. Dzięki temu zwiększa się filtracja nerek, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia produkcji moczu. Częstsze oddawanie moczu pozwala na uniknięcie jego nadmiernego zagęszczania.

Suplement Urinal Formula to łatwy i smaczny sposób, który pozwala odpowiednio zakwaszać mocz, aby nie dochodziło do nadmiernego namnażania się bakterii. Dodatek ziół zwiększa chęć pobierania wody przez Twojego kota.

Kot u weterynarza

Ważną kwestią jest również dobór odpowiedniej diety, najlepiej sprawdzają się tu diety mokre. Jeżeli Twój kot jest jednak miłośnikiem jedzenia suchego, karmę dobiera się na podstawie ustalenia głównego czynnika, który spowodował problemy z oddawaniem moczu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny, a dzięki zawartym w nim radom uda Ci się wykryć pierwsze symptomy stanów zapalnych u Twojego kota i zapobiegać ich nawracaniu.

Jeśli Twój kot potrzebuje większego wsparcia, zobacz jak możesz mu pomóc!

Liver Formula Cat

Ochrona i regeneracja wątroby

Cena 51,80 zł

Biotin Formula Cat

Piękna i lśniąca sierść

Cena 53,90 zł