Osteoarthritis u kotów– choroba zwyrodnieniowa stawów

Częste schorzenie kotów, którego jako właściciele możecie nie być świadomi.

Dzięki troskliwej opiece oraz rozwojowi medycyny weterynaryjnej, koty żyją coraz dłużej. Ich dłuższe życie wiąże się niestety z częstszym występowaniem chorób przewlekłych, w tym również zmian zapalnych i zwyrodnieniowych w stawach.

Osteoarthritis dotyczy zmian zwyrodnieniowych w chrząstce stawowej oraz w obrębie stawów. Często w wyniku zmian w strukturze chrząstki dochodzi do ocierania się części kostnych, co powoduje ból. Najczęściej zajętymi zapalnie stawami są stawy łokciowe, biodrowe, skokowe, oraz stawy ramienne.

Zmiany zapalne są zmianami postępującymi, nierozpoznane w miarę wcześnie mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w stawach, a także silnego bólu.

Biały kot u weterynarza

Jak zdiagnozować osteoarthritis u kotów?

Każdy kot po ukończeniu 7 roku życia jest kotem geriatrycznym, u którego mogą występować początki osteoarthritis. Diagnozowanie OA jest trudne z weterynaryjnego punktu widzenia. Koty nie lubią wizyt w przychodniach weterynaryjnych, odczuwają tam spory niepokój, przez co dużo trudniej jest prawidłowo przeprowadzić badanie fizykalne i zaobserwować nieprawidłowości w poruszaniu się zwierzęcia. Brak jest również objawów kulawizny, zmniejszonego zakresu zginania w obrębie stawów czy krepitacji podczas próby zginania stawów. Diagnostyka obrazowa RTG również nie zawsze wskaże miejsca stanu zapalnego i deformacji, co dodatkowo utrudnia postawienie diagnozy.

RTG również nie zawsze wskaże miejsca stanu zapalnego i deformacji, co dodatkowo utrudnia postawienie diagnozy.

Obserwacje właściciela i zmiana zachowania kota w domu jest kluczowa w postawieniu rozpoznania OA.

Jakie są objawy osteoarthritis u kotów?

Na co jako właściciel powinieneś zwrócić uwagę uwagę podczas codziennych obserwacji swojego czworonożnego przyjaciela?

  • zmniejszenie codziennej aktywności oraz depresja, przesypianie dużej części dnia
  • niechęć do jedzenia, czasami związany z tym spadek masy ciała
  • niechęć do wskakiwania na wyżej położone powierzchnie
  • brak higieny kota lub ograniczona dbałość o okrywę włosową
  • załatwianie się poza kuwetą

Biało-rudy kot u weterynarza

Występowanie powyższych objawów powinno skłonić Cię do wizyty u lekarza weterynarii.

Jak pomóc kotu z OA aby zminimalizować codzienny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu?

Najważniejsze jest wprowadzenie suplementów diety, które wspomogą funkcjonowanie stawów i zminimalizują ból. Tu szczególnie polecamy Collagen Formula, preparat którego skład pomaga odbudowywać zniszczoną chrząstkę oraz redukuje ból występujący w obrębie stawów. Suplement powinien być stosowany długotrwale.

Pomóż swojemu kotu zmniejszyć ból i sprawdź najlepszą formułę na kości.

Zobacz suplement

Warto zadbać o wymianę kuwety, aby brzegi były w miarę niskie, dzięki czemu wejście do kuwety będzie łatwiejsze i nie będzie powodowało dyskomfortu podczas codziennego załatwiania potrzeb przez kota.

Często pomimo wprowadzenia suplementów zakres ruchu u zwierzęcia pozostaje ograniczony. Szczególnie podczas codziennego groomingu warto wspomagać kota, szczotkując go za pomocą odpowiedniej szczotki. Róbmy to delikatnie, aby nie powodować niepotrzebnego bólu.

Dobrze jest także zachęcać kota do codziennej aktywności, tak aby była ona na stałym poziomie. Ruch pomaga zwierzęciu zachować prawidłową ruchomość w obrębie stawów. Wprowadzenie rehabilitacji pomaga szczególnie u zwierząt, u których zwyrodnienie jest już mocno zaawansowane. Odpowiednie zabiegi są indywidualnie dobierane przez lekarza.

Kot w pręgi

Jak przebiega leczenie osteoarthritis u kotów?

Zastosowanie silnych leków przeciwbólowych jest mocno ograniczone u kotów ze względu na negatywny wpływ niesterydowych leków przeciwzapalnych na funkcjonowanie nerek. Stosuje się je w bardzo wyjątkowych sytuacjach, krótkotrwale i przy silnym bólu.

Na problemy z nerkami rozwiązaniem jest wsparcie naturalnym suplementem Urinal Formuła Cat.

Nowoczesne leczenie przeciwciałem monoklonalnym wprowadza się u zwierząt, u których stosowanie suplementów jest niewystarczające.

Kot pijący wodę z miski

Wczesne wprowadzenie suplementów chroniących stawy, pomoże Twojemu kotu dłużej cieszyć się życiem bez bólu.

Chcesz zadbać o zdrowie swojego kota? Sprawdź polecane i naturalne formuły!

Liver Formula Cat

Ochrona i regeneracja wątroby

Cena 51,80 zł

Biotin Formula Cat

Piękna i lśniąca sierść

Cena 53,90 zł

Relax Formula Cat

Wsparcie w stanach stresu

Cena 49,70 zł